10 pomysłów na zabawy sensoryczne z dziećmi.

Stymulowanie integracji sensorycznej jest niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Pomóc w tym mogą zabawy, które dostarczą różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka i poszerzą jego świat doznań. Dziś mamy dla Was 10 pomysłów na zabawy sensoryczne, do których nie potrzeba skomplikowanych zabawek, wystarczą przedmioty codziennego użytku.

Integracja sensoryczna – co to takiego?

Zanim przejdziemy do zabaw, chcielibyśmy przybliżyć Wam nieco termin integracji sensorycznej, oznaczającej prawidłową organizację bodźców napływających przez receptory. Prościej mówiąc oznacza to, że mózg otrzymując informacje od zmysłów takich jak: wzrok, słuch, dotyk, równowaga itp. dokonuje ich rozpoznania, posegregowania i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami. Jest to adekwatna reakcja na otoczenie, mogąca być zarówno odpowiedzią ruchową jak i myślową. Integracja sensoryczna zaczyna rozwijać się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia. Rozwijanie umiejętności na poszczególnych stadiach rozwoju jest bardzo istotne i pomaga uniknąć powstawania trudności w zachowaniu dziecka.

  1. Butelki sensoryczne

Potrzebujesz: puste plastikowe butelki, najlepiej po wodzie, guziki, koraliki, barwniki spożywcze, brokat, muszelki itp.

To zabawa, która zajmie zwłaszcza kilkumiesięczne dzieci. Butelki należy napełnić wyżej wymienionymi składnikami według uznania i szczelnie zakręcić. Tak prosta zabawka nauczy dziecka obserwacji oraz pobudzi wzrok i dotyk do działania.

  1. Łowienie rybek

Potrzebujesz: makaron (muszle), farby, pędzle oraz klamerki

Makaron w formie dużych muszelek wrzucamy do miski z zimną wodą. Dzieciom rozdajemy klamerki. Ich zadaniem jest wyłowienie jak największej liczby muszelek. Aby utrudnić zabawę można zawiązać oczy. Wyłowione muszelki wspólnie dekorujemy farbami według uznania.

  1. Tor przeszkód

Potrzebujesz: gumy, sznurka lub wstążki oraz piłeczki

W pokoju rozstawiasz gumę lub sznurek, tworząc tor przeszkód – zaczepiasz wstążkę o meble, raz wyżej, raz niżej tak aby stymulować dziecko do czołgania się i podnoszenia nóg. Tworzysz tak jakby sieć pajęczą. Rzucasz piłkę, a dziecko ma za zadanie przynieść ją, oczywiście prawidłowo omijając tor przeszkód i uważając, aby nie dotknęło linki.

  1. To jest zimne

Potrzebujesz: pudełka, foremek do lodu, barwników, produktów, które zatopisz w wodzie: fasola, wiórki kokosowe, soczewica, orzechy, ziarenka kawy

Zalewasz foremki do lodu wodą z barwnikiem, wrzucasz do nich wyżej wymienione produkty i zamrażasz. Zamrożone formy dajesz dziecku do ręki, które przekłada je do pudełka i bacznie obserwuje jak się topią i co znajduje się w środku.

  1. Sensoryczny masaż stópek

Potrzebujesz: przedmiotów i materiałów o różnych fakturach, po których dziecko może chodzić. Mogą to być np. wkład do mopa, ziarnka grochu, filc, deska drewniana itp.

Zachęcasz malucha do przejścia przez ułożony tor, składający się z przedmiotów o różnej fakturze. Tego typu zabawa wzmacnia aktywność ruchową oraz wyobraźnię, a także doskonali kontrolę nad własnym ciałem.

  1. Niespodzianki w ryżu

Potrzebujesz: pudełko, ryż, kartki papieru, pisak, małe przedmioty takie jak: nożyczki, linijka, figurki np. kotek, samochodzik

Wypełniasz pudełko ryżem i zakopujesz w nim różnego rodzaju przedmioty, które wcześniej odrysowujesz na kartce papieru. Zadaniem dzieci jest znalezienie przedmiotów w ryżu i dopasowanie ich do narysowanych przez Ciebie konturów ich kształtów.

  1. Wodne balony

Potrzebujesz: balony na wodę oraz wodę

Napełniasz balony wodą o różnej temperaturze, zadaniem dzieci jest zgadnięcie który balon jest ciepły, a który zimny. Zabawę można przenieść na dwór i wzbogacić ją o wyzwanie: komu uda się przebić balon stopą?

  1. Sztuczny śnieg – zrób go sam!

Potrzebujesz: 8 opakowań sody oczyszczonej, pianki do golenia, miski

Do miski wsypujesz wszystkie składniki i mieszasz je. Po zagnieceniu odstawiasz je do lodówki na pół godziny. Po tym czasie śnieg jest zimny i ma odpowiednią konsystencję do zabawy. Robienie śnieżnych kulek usprawni umiejętności manualne i motorykę potrzebną do późniejszej nauki pisania.

  1. Butelkowe tajemnice

Potrzebujesz: nieprzezroczystych, plastikowych butelek (najlepiej takich po jogurtach) oraz przedmiotów, które włożysz do butelki np.: wstążek, orzechów, muszelek, kamyków, sianka, folii

Zawiązujemy dzieciom oczy. Ich zadaniem jest rozpoznanie zawartości butelki po dotyku. Dziecko po kolei otwiera butelki, wysypuje zawartość na dłoń i musi odgadnąć co jest w środku. Jest to idealna zabawa dla 4-6 letnich dzieci.

  1. Witraż na oknie

Potrzebujesz: folię streczową, taśmę papierową, farby, pędzle

Szybę, najlepiej od okna balkonowego oklejasz folią streczową. Dookoła ramy możesz przykleić taśmę papierową. Zachęcasz dzieci do stworzenia niepowtarzalnego witrażu na oknie. Maluchy mogą malować pędzlami lub rękoma np. odciskając swoją dłoń. Malowanie pobudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala na wyrażenie swoich emocji.

Warto zaangażować się w wymienione wyżej zabawy, mając na celu dobro swojego dziecka. Nie zniechęcajmy się bałaganem, który może powstać podczas zabawy. Uśmiech Twojego dziecka będzie z pewnością największą nagrodą.

Miłej zabawy!

 

Opracowano na podstawie artykułu Anny Wydrych.