Boże Narodzenie z dzieckiem :)

      Choć Boże Narodzenie w naszych domach odbywa się według od dawna ustalonego rodzinnego scenariusza, za każdym razem pragniemy, by było ono niezapomniane i pełne magii.

Aby święta były udane i autentycznie przeżywane przez wszystkich członków rodziny, również najmłodszych, warto pamiętać o kilku rzeczach.

1. Opowiedz dziecku o tradycji świąt Bożego Narodzenia

Zapewne każdemu z nas, rodziców, zależy na tym, by święta malcowi nie kojarzyły się wyłącznie z prezentami. Dlatego też przygotowania do nich warto zacząć od sfery duchowej. Opowiedz malcowi o Dzieciątku Jezus, poczytajcie wspólnie o Jego narodzinach, opowiedz, dlaczego obchodzimy święta, dlaczego ubieramy choinkę, i zbieramy się przy wspólnym stole.

2. Czekając na cud

Okres przedświąteczny to czas oczekiwania… Już od początku grudnia zaczynamy odliczanie dni do Wigilii. Koniecznie zaopatrz (kup lub wykonaj własnoręcznie) dziecko w Kalendarz Adwentowy (tylko uważaj, by nie zjadło wszystkich schowanych w nim cukierków już pierwszego dnia) i razem odliczajcie dni pozostałe do Świąt.

3. „Wśród nocnej ciszy…”

Aby móc „zabrzmieć świątecznym chórem” po kolacji bożonarodzeniowej, zaopatrz się w płytę z nagraniami kolęd oraz teksty (jeśli dziecko potrafi już czytać). Śpiewajcie razem przy różnych okazjach, a na pewno, zanim nadejdą Święta, malec zapamięta niejedną z nich i podczas rodzinnej kolacji będzie czuł się pełnowartościowym członkiem chóru.

4. Prezenty prosto z serca

Nawet kilkulatek wie, że Boże Narodzenie to szczególny czas, kiedy ludzie się obdarowują prezentami. Warto wykorzystać tę okazję i nauczyć dziecko, że najlepsze prezenty to te, które zostały wykonane własnoręcznie. Razem poszukajcie dobrych pomysłów na świąteczne prezenty, i zanim rozpocznie się gorączkowa świąteczna krzątanina, zajmijcie się rysowaniem, wycinaniem i klejeniem.

5. Choinka jak ze snu

Dom bez świątecznych ozdób? Na pewno nie ma takich… Wspólne przygotowywanie ozdób na choinkę, wycinanie śnieżynek, robienie aniołków i Mikołajków, klejenie nieskończenie długiego łańcucha z papieru – to nie tylko przyjemne, ale i rozwojowe zajęcie dla dziecka. A przy okazji na tyle wciągające, że najprawdopodobniej uda Ci się spędzić kilka wolnych od dziecięcej wrzawy chwil.

6. „W żłobie leży…”

Świąt nie może być również bez szopki bożonarodzeniowej. Koniecznie znajdźcie w swoim mieście najładniejszą i najbardziej okazałą szopkę. Warto ją również zrobić z dzieckiem własnoręcznie i ustawić obok choinki. Pomysłów i materiałów, z których można ją wykonać, jest mnóstwo.

7. „Z cukru był król, z piernika paź, królewna z marcepana…”

Trudno wyobrazić sobie święta bez zapachu piernika i innych pyszności. Warto do tych przyjemniejszych przygotowań wciągnąć malca i dać mu zadanie, które wykona z łatwością – na przykład wycinanie piernikowych postaci, a później lukrowanie i ozdabianie według własnego pomysłu.

8. Nakrywanie do stołu

Wbrew pozorom nawet trzylatek może być pomocny w ostatnich przygotowaniach do wigilijnej uczty. Oczywiście zależy to od tego, jakie zadanie zostanie mu powierzone. Malec z łatwością poradzi sobie z układaniem sztućców, serwetek, rozmieszczaniem ozdób na stole. Wspólne przygotowywanie stołu może być również świetną okazją ku temu, by nauczyć dziecko podstaw savoir-vivre. Pamiętajcie o pustym miejscu przy stole dla zbłąkanego wędrowca.

9. Świąteczne życzenia

Wydawałoby się że składanie życzeń najbliższym jest czynnością bardzo łatwą, ale nie końca tak jest, bowiem nawet część dorosłych nie potrafi robić tego dobrze i uwolnić się od formułki „zdrowia, szczęścia, pomyślności”. Jeśli chcemy, by nasze dziecko nie stało bezradnie przed babcią składającą mu życzenia z opłatkiem w ręku – zawczasu go tej czynności nauczmy. Pamiętajmy także o tym, by życzenia płynęły prosto z serca.

10. Rodzinne zabawy

Kiedy każda ze świątecznych potraw zostanie skosztowana, a emocje trochę opadną, kolędy zostaną odśpiewane, prezenty odpakowane – czas na zabawę. I nie chodzi tu o taką zabawę, kiedy dzieci udają się do swojego pokoju z pełnymi naręczami prezentów i próbują zagospodarować sobie czas. Świąteczny czas ma być dobrem wspólnym, i warto te wspólnie spędzone chwile wykorzystać do tego, aby w naszych domach zapanowały prawdziwe święta!

 

 

Opracowano na podstawie : inspirander.pl